clock

Dzisiaj jest 19.03.2024 rok ,        godzina: 6:53 dudes     Dziś imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety            Dołącz do społeczności e-Masaz.pl w G+

arrow

Obecnie znajdujesz się w : Podstrona » Jak urządzić gabinet masażu


Linki sponsorowane

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu



Polecane produkty

Masaż

Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka
arrow

Jak urządzić gabinet masażu

Linki sponsorowane


Dotychczas większość opracowań na temat urządzania gabinetów masażu skupiała się głównie na funkcjonalności i ergonomii pomieszczeń.

Dopiero epoka Spa&Wellness świadomie wykreowała kategorie potrzeb psychologicznych.

Należy pamiętać, że gabinet masażu to nie tylko miejsce odnowy fizycznej.
Profesjonalny gabinet masażu powinien uczestniczyć w zaspokajaniu głębokich potrzeb psychologicznych, a często nawet psychoterapeutycznych. Relaks, odprężenie ciała i umysłu w zaciszu pachnącego, pieknego i intymnego miejsca. To wartości, które bezwarunkowo należy dostarczać klientom na niezmiennie wysokim poziomie.

Jak tego dokonać?

Oprócz umiejętności profesjonalnego masowania, predyspozycji osobowościowych takich jak: empatia, przyjazność, komunikatywność, należy odpowiednio zlokalizować i przygotować gabinet masażu. Należy pamiętać, że przy tworzeniu gabinetu masażu należy opierać się na zatwierdzonym przez Sanepid projekcie budowlanym sporządzonym przez specjalistę. Z pewnością warto zainwestować w profesjonalny projekt aranżacji wnętrza, który z jednej strony zapewni odpowiednie warunki sanitarne, a z drugiej nada gabinetowi intymny i przyjazny charakter. Szczegółowe wymagania sanitarne określa rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r., które udostępniamy tutaj.

Lokalizacja

Jeśli gabinet działa samodzielnie i nie jest częścią ośrodka SPA, hotelu, klubu fitness itp. należy zwrócić uwagę na jego lokalizację biorąc pod uwagę klika istotnych czynników. Przede wszystkim klient powinien mieć możliwość zaparkowania samochodu. Dzielnica, w której będzie zlokalizowany gabinet powinna być bezpieczna i spokojna. Okalająca architektura lub środowisko naturalne powinno zapewniać klienta, że trafił we właściwe, bezpieczne, przyjazne i gustowne miejsce. Należy również pamiętać o dostępności gabinetu dla osób niepełnosprawnych.

Metraż

Wielkość gabinetu powinna być uzależniona od jego przeznaczenia. Klient w gabinecie powinien czuć się bezpiecznie i swobodnie. Jeśli wykonujemy masaż mokry, powinien posiadać poczekalnie (min. 5m2), gabinet masażu (min. 12m2) oraz toaletę z prysznicem i garderobą (min. 5m2). Jeśli koncentrujemy się na masażach suchych i nie mamy zbyt wielkich możliwości inwestycyjnych, wystarczy nam lokal bez prysznica. W przypadku, gdy planujemy jednoczesne masowanie większej ilości klientów, warto w celu zachowania intymnego klimatu i poczucia bezpieczeństwa, wyodrębnić osobne gabinety masażu.

Wystrój wnętrz

Efekt pierwszego wrażenia jakie powinniśmy wywrzeć na naszym kliencie zapewni udana aranżacja wnętrza gabinetu. Pomieszczenie powinno przede wszystkim posiadać swój intymny klimat. Harmonia przyjaznych, pastelowych barw, atmosfera bezpiecznego ogniska domowego to koncepcja na udaną aranżację gabinetu.
Lokal powinien oczywiście dodatkowo spełniać wymogi sanitarne. Wyzwaniem dość trudnym jest projekt przyjaznego wystroju gabinetu masażu nie posiadającego oddzielnego pomieszczenia sanitarnego. Umywalka ze środkami dezynfekującymi często burzy intymny nastrój gabinetu i nadaje mu surowy, nieprzyjazny charakter. Warto posłużyć się w takich sytuacjach gustownymi, drewnianymi parawanami HABYS dostępnymi w kompletach z leżankami. Parawanami możemy oddzielić część sanitarną i szatnię (jeśli nie posiadamy odrębnego pomieszczenia na ten cel). Wymogi sanitarne nakazują, aby podłoga i ściany gabinetu były trwałe, nienasiąkliwe i łatwe do czyszczenia. Wykładziny podłogowe , farby powinno być odporne na działanie środków dezynfekujących. Toaleta (lub gabinet, jeśli nie ma toalety) musi posiadać umywalkę z ciepłą wodą bieżącą, mydło w płynie i jednorazowe ręczniki papierowe. Ściana w toalecie o wysokości co najmniej 160 cm (lub w gabinecie wokół umywalki, jeśli nie ma toalety) powinna być łatwo zmywalna.


Oświetlenie

W gabinecie masażu oświetlenie naturalne w postaci okien powinno stanowić około 15% powierzchni podłogi. W okresie nadmiernego nasłonecznienia warto stosować żaluzje. W okresie niedoświetlenia, niezbędne jest stosowanie oświetlenia sztucznego, dającego minimum 150 luksów. Warto zastanowić się również na odkrywaną przez branżę SPA - koloroterapią. Polega ona na wykorzystywaniu oświetlenia do wywoływania efektu odprężenia u klienta. Jako oświetlenie stosuje się światłowody symulujące między innymi świecące na niebie gwiazdy.


Zapach

Dziedzina jeszcze niedoceniana, ale już z powodzeniem stosowana w branży SPA to marketing zapachowy. Zapach w gabinecie nie powinien być pochodną stosowanych kosmetyków, aromatycznych herbatek, czy też przypadkowo wybranych środków aromatyzujących. Popularną praktyką do aromatyzowania pomieszczeń jest wykorzystywanie olejków do masażu, świec zapachowych, kadzielnic itp. Jest to jednak rozwiązanie niepełne. Warto aby zapach kojarzył się klientom tylko z tym jednym miejscem. Warto aby zapach był niepowtarzalną wizytówką. Dobór zapachu powinien nastąpić po zakończeniu aranżacji wnętrza.
Zapach powinien korespondować z kolorystyką i detalami gabinetu. Np. dekoracje kwiatowe powinno znaleźć odzwierciedlenie w zapachu kwiatów, kolorystyka pomarańczowa pomieszczenia może być uzupełniona zapachem pomarańczy itd. Wymierne efekty stosowania aromatyzacji to lepsze samopoczucie klientów, przyzwyczajenie, rozpoznawalność gabinetu, oraz większa chęć powrotu. Stosując aromatyzację warto zadbać o identyczny zapach gadżetów reklamowych typu: wizytówki, ulotki, kartki świąteczne itp. W obecnym etapie raczkującego marketingu zapachowego, będzie to z pewnością silny i zauważalny wyróżnik na rynk
u.

Klimatyzacja i wentylacja

Przed każdą wizytą powinniśmy zadbać o przewietrzenie pomieszczenia. W przypadku stosowania marketingu zapachowego starajmy się dbać o to żeby w pomieszczeniu dominował tylko świadomie wybrany zapach. W okresach upałów warto zadbać o utrzymanie temperatury na poziomie ok. 220C. Warto, więc wyposażyć pomieszczenie w klimatyzator.

Wyposażenie

Kluczowa część wyposażenia gabinetu to wybór stołu do masażu. Wybierając stół należy zastanowić się, czy będziemy używali go do masażów w gabinecie czy też będziemy go przenosić na masaże w domu klientów. Należy również wziąć pod uwagę kolorystykę i materiał, z którego stół będzie wykonany. Drewno zdecydowanie łatwiej niż metal wkomponować w koncepcję przyjaznego, domowego pomieszczenia. Kolorystyka stołu powinna znajdowac odzwierciedlenie w kolorystyce pozostałych elementów takich jak parawany, taboret, elementy dekoracji itp.

Leżanki

Jeśli masować będziemy tylko w gabinecie, warto skupić uwagę na leżankach HABYS często stosowanych w SPA lub gabinetach kosmetycznych.
Drewniane leżanki naturalnie wkomponowują się w aranżację gabinetu, dodatkowo podkreślając jego przyjazność i intymność. Wybrane leżanki HABYS posiadają możliwość podwójnej regulacji leżyska oraz posiadają wygodne półki.


Składane stoły do masażu

Jeśli zamierzamy masować zarówno w gabinecie jak i u klientów, warto wyposażyć się w stół składany. Dla masażystów często podróżujących ze stołem, polecamy lekkie stoły drewniane Panda lub Gallo.Dla masażystów, którzy rzadko podróżują ze stołami i dodatkowo potrzebują maksymalnie dużej stabilności polecamy stoły z 3 nogami - drewniany Alba lub aluminiowy Medmal.Obszerny poradnik wyboru stołu zamieszczony jest na tutaj. Do stołu warto również dobrać odpowiednie wałki i półwałki.

Krzesła do masażu

Dla zagonionych klientów, którzy nie mają zbyt wiele czasu na masaż, warto wyposażyć się w krzesło do masażu. Masaż na krześle, w ubraniu, na sucho, zapewni klientowi oczekiwany, minimalnie krótki czas masażu.

Taborety

Istotnym elementem wyposażenia jest taboret z ruchomym siedziskiem, który podczas masażu umożliwia zachowanie masażyście odpowiednią pozycję pracy. Kolor taboretu powinien oczywiście korespondować z kolorem stołu.

Parawany

Ważnym elementem wyposażenia są parawany, które oprócz swoich podstawowych funkcji maskująco - zakrywających, stanowią ważną część dekoracji gabinetu. Parawany należy oczywiście dobrać kolorystycznie do pozostałych elementów wyposażenia.

Schodki

Warto zadbać o doposażenie gabinetu w schodki, umożliwiające mniej sprawnym klientom swobodne wejście i zejście ze stołu. Podobnie jak parawany, schodki warto dobierać wg koloru pozostałych elementów wyposażenia.

Kosmetyki i dezynfekcja

Wykonując masaż mokry - z olejkiem, warto zaopatrzyć się w dobre, sprawdzone olejki do masażu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych kosmetyków rewitalizujących, wielowitaminowych, antycellulitowych itp. W celu zachowania higieny w gabinecie masażu, należy stosować odpowiednie środki dezynfekujące. Dezynfekcja powinna odbywac się wyłącznie za pomocą bezpiecznych i sprawdzonych środków.

Krzysztof Urba
krzysztof.urba@habys.pl
HABYS Sp. z o.o.

Materiał zaczerpnięty z www.habys.pl


[dodaj komentarz na forum]




Komentarze


Dodaj Komentarz

W 100% zgoda - bardzo dobre opracowanie dotyczące wyposażenia gabinetu masażu i całej otoczki potrzebnych rzeczy.   

Napisał : mbsp     2013-01-21 22:56:49






Fizjoterapia


   » powrót do poprzedniej strony

Aby otrzymywać najnowsze informacje :


Reh.e-Masaz.pl: Internetowy serwis rehabilitacyjny.

Rehabilitacja

ProWellness - Producent foteli z masażem.

Fotele z masażem Pro-Wellness


Forum fizjoterapia - fizjoterapia, fizjoterapeuci




Strona korzysta z plików cookies. Nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki. Administracja nie ponosi odpowiedzialności z zastosowania metod leczenia opisanych w witrynie. Witryna ma charakter informacyjny.